סכנת הפרעושים – מחלת שריטת החתול

מחלת שריטת החתול (Cat Scratch Disease - CSD) הפוגעת בבני אדם מועברת אלינו מחתולים, אך מקור ההדבקה הוא בעצם הפרעושים. ד"ר דפנה אברהם, מנהלת יחידת בריאות בעלי חיים בלידור אלמנטס, מסבירה את הסכנה ודרכי התמודדות.

סכנת הפרעושים – מחלת שריטת החתול

חתולים אוהבים לשחק ותוך כדי משחק הם לפעמים שורטים ונושכים. האם זה יכול להיות בעייתי?

על "מחלת שריטת החתול" (Cat Scratch Disease – CSD) אולי שמעתם. היא נגרמת ע"י חיידק בשם Bartonela Henselea העובר ביו חתולים מעקיצות פרעושים. החיידק מופרש ברוק החתול ונמצא גם בציפורניים שלו. בני אדם עלולים להידבק לאחר שריטה או נשיכה של חתול (בעיקר מגורי חתולים). הדבקה של בן אדם עלולה לקרות, לעיתים רחוקות יותר, גם מעקיצה של הפרעוש עצמו.

המחלה גורמת לחום, חוסר תיאבון, דלקת והגדלה של קשרי הלימפה. היא נמשכת מספר חודשים ומסתיימת בד"כ מעצמה, ללא התערבות רפואית. חשוב להיות מודעים אליה. במקרה של שריטה או נשיכה מחתול, יש לשטוף ידיים היטב במים וסבון ולחטא את המקום.
חשוב גם להקפיד שהחתול יהיה נקי מפרעושים באמצעות טיפול בתכשיר יעיל, כגון אמפולות אדוונטאג' (™Advantage) או קולר סרסטו חתול (Seresto™ Cat).

שמרו על עצמכם!

 

סרסטו, אדוונטיקס, אלנקו והלוגו האלכסוני הם שמות רשומים של אלנקו או שלוחותיה. באייר והלוגו המוצלב של באייר הם שמות רשומים של באייר ©2021 אלנקו ושלוחותיה PM-IL-21-0034.

מדריך הגנת הצומח