מצאתי פרעושים! מה עושים?

ד"ר דפנה אברהם, מנהלת יחידת בריאות בעלי חיים בלידור אלמנטס, מסבירה כיצד נוכל לשלוט בבעיית פרעושים בחיית המחמד שלנו.

מצאתי פרעושים! מה עושים?

ראשית, חשוב לזכור שלא ניתן למגר לגמרי את כל הפרעושים, הם קיימים כבר המון שנים! כמו כינים ויתושים, גם פרעושים מופיעים בכל פעם מחדש ומטרידים את חיות המחמד ואותנו. יחד עם זאת, שימוש בחומרים הטובים ביותר הקיימים, כמו אדוונטאג' (™Advantage), אדוונטיקס (™Advantix), סרסטו כלב (Seresto™ Dog) ו-סרסטו חתול (Seresto™ Cat) יאפשר שליטה בבעיה ויספק איכות חיים טובה לחיות המחמד ולבני המשפחה1.

איך מזהים פרעוש?

יש כמה סימנים שמעידים על המצאות פרעושים על חיית המחמד:

גירוד – פרעושים גורמים לגרוד, אם הכלב או החתול מתגרדים כדאי לבדוק אם יש לו פרעושים. גרודים יכולים לנבוע גם מסיבות אחרות (בעיות עור למיניהן) ולא רק מפרעושים, לכן כדאי לבדוק בעזרת וטרינר/ית את סיבת הגרוד.

המצאות של צואת פרעושים בתוך הפרווה של חיית המחמד – את הפרעושים עצמם קשה לראות, מכיוון שהם זריזים מאוד וחומקים בקלות מן העין, אולם את מה שהם משאירים אחריהם… קל יותר למצוא. אם מוצאים כדורים שחורים קטנטנים בתוך הפרווה, דומים לגרגרי פרג – כנראה שזו צואת פרעושים. אפשר להניח כמה כדורים כאלה על גבי נייר לבן ולטפטף עליהם טיפת מים, אם אכן מדובר בצואת פרעושים הצבע ישתנה לאדמדם, מכיוון שזהו דם מעוכל.

המצאות פרעושים – במידה ומדובר בהדבקה מאסיבית, ניתן לראות גם את הפרעושים עצמם. קל יותר לראות אותם באזור הבטן, שם השיער דליל.

התגרדות של בני משפחה – אנשים מסוימים רגישים לפרעושים, הפרעושים נמשכים אליהם ועוקצים אותם. סימני עקיצות קטנים ואדומים, בעיקר בחלק התחתון של הרגליים, (אך לא בהכרח רק שם), עד גובה הברכיים עלולים להיות מפרעושים.

פרעושים אף עלולים לגרום לבעיות נוספות:

ברטונלוזיס* – המחלה ברטונלוזיס בחתולים נגרמת מחיידק בשם ברטונלה הנזלה (Bartonella henselae). חיידק זה עלול לגרום למחלת שריטת החתול (Cat Scratch Disease – CSD) בבני אדם. פרעושים, בעיקר פרעוש החתול, מעבירים את מחלת הברטונלוזיס. בחתולים, רוב ההדבקות הן ללא תסמינים. הדרך העיקרית למניעת הדבקות במחלה היא הגנה יעילה נגד פרעושים, כולל טיפול מידי נגדם בבעלי חיים מודבקים.

רגישות (אלרגיה) לפרעושים – יש חיות מחמד רגישות לפרעושים. בעל חיים כזה רגיש למרכיב שנמצא ברוק של הפרעוש. כשהפרעוש עוקץ מתפתחת תגובה של רגישות יתר של בעל החיים שמתבטאת בגרד עז, עד כדי פציעה עצמית. במקרה כזה חשוב לגשת לבדיקה וטרינרית, לאבחן את הבעיה ולטפל בהתאם. אדוונטאג', אדוונטיקס ו-סרסטו הם מוצרים שיקלו מאוד על בעלי חיים כאלה ויעזרו לשלוט בבעיה*.

 

טיפול נכון נגד פרעושים

טיפול נכון הוא טיפול מונע. שמירה על מספר כללים חשובים תעזור לשלוט בבעיית הפרעושים:

לטפל לאורך כל השנה – חשוב לזכור שפרעושים ממשיכים להתרבות לאורך כל השנה. נהוג לחשוב שפרעושים מופיעים רק בקיץ, אולם בגלל שינויי אקלים ומכיוון שחיות מחמד רבות חיות בתוך הבית בתנאים של חום ולחות נוחים, הפרעושים מתרבים ומתפתחים כל השנה. בקיץ קצב ההתרבות שלהם מואץ, לכן חשוב מאוד לטפל בחיית המחמד לאורך כל חודשי השנה ולשים טיפות אדוונטאג' או אדוונטיקס פעם בחודש ברציפות, או קולר סרסטו לכלב או חתול כל 8-7 חודשים*.

להיוועץ בווטרינר לפני תחילת הטיפול על מנת לוודא אבחון נכון של הבעיה – גרודים עלולים לנבוע מסיבות רבות, לא תמיד פרעושים הם אכן הבעיה, לכן חשוב לאבחן נכון.

לטפל באופן רציף ועקבי – לא לחכות עד שרואים פרעושים ורק אז לשים שוב את החומר. טפטוף אמפולה פעם בחודש או החלפת קולר סרסטו כל 8-7 חודשים* בעקביות, לפני שהפרעושים מופיעים שוב, יפתור את הבעיה.

איך להיפטר מפרעושים?

גילית פרעושים על חיית המחמד שלך? כדאי לדעת שני דברים:

  1. הפרעושים שנמצאים על חיית המחמד הם רק כ- 10% מאוכלוסיית הפרעושים הקיימת בסביבה שלה! על חיית המחמד חיים הפרעושים הבוגרים בלבד, אולם בסביבת המחייה נמצאים ביצים, זחלים וגלמים, והם יתפתחו לפרעושים בוגרים חדשים, כך שללא טיפול מתאים הבעיה תחריף.
  2. חייבים לטפל הן בחיית המחמד והן בסביבת המחיה שלה בו זמנית, על מנת לקטוע את מחזור החיים המפוצל של הפרעוש.

טיפול אפקטיבי: בבעל החיים יש לטפל ע"י שימוש בטיפות אדוונטאג' או אדוונטיקס, או ענידת קולר סרסטו.

בסביבת המחייה של בעל החיים: ראשית, מומלץ לבצע ניקוי יסודי תקופתי של סביבת המחייה של חיית המחמד על מנת להקטין ככל שניתן את כמות הביצים, הזחלים והגלמים בסביבתה. במקביל, חשוב לטפל בדירה/בבית ובחצר באמצעות חומר מתאים. מומלץ להזמין מדביר מקצועי לשם כך. ניתן לטפל בחומר שקוטל את הפרעושים הבוגרים יחד עם חומר שקוטל את השלבים הצעירים, וכך לצמצם את התפתחות הדור הצעיר והופעת פרעושים בוגרים חדשים תוך זמן קצר.

לרכישה, אנא פנו לחנות חיות המחמד הקרובה אליכם.

 

בהצלחה!

* העלון המאושר של קולר סרסטו™ לכלבים, קולר סרסטו™ לחתולים, אדוונטיקס™ ואדוונטאג'™.

 

סרסטו, אדוונטיקס, אלנקו והלוגו האלכסוני הם שמות רשומים של אלנקו או שלוחותיה. באייר והלוגו המוצלב של באייר הם שמות רשומים של באייר ©2021 אלנקו ושלוחותיה PM-IL-21-0034.

מדריך הגנת הצומח