מצאתי קרציות! מה עושים?

ד"ר דפנה אברהם, מנהלת יחידת בריאות בעלי חיים בלידור אלמנטס, מסבירה כיצד נוכל לשלוט בבעיית קרציות בחיית המחמד שלנו.

מצאתי קרציות! מה עושים?

קרציות עלולות לגרום נזק משמעותי לחיות מחמד ולבני אדם. הקרציה נצמדת לעור חיית המחמד בעזרת גפי הפה שלה וניזונה מדם. גפי הפה בנויות כך שיחדרו לעומק ויהיה קשה לשלוף אותן החוצה. הקרציה מפרישה חומר דמוי מלט שמדביק אותה לעור, כך שהיא נצמדת בחוזקה וקשה לנתק אותה. בניגוד להידבקות בפרעושים, במקרה של קרציות אין תחושת גירוד מפני שהקרציה מזריקה לעור חומר מאלחש אשר הופך את נוכחותה לבלתי מורגשת.

איך יודעים שלחיית המחמד יש קרציות?

בודקים!

רק בדיקה שגרתית תאפשר לנו למצוא קרציות שנצמדו לחיית המחמד.

הקרציה נשארת צמודה לחיית המחמד מספר ימים עד שבועיים ובזמן זה היא מוצצת דם וגדלה. לאחר שסיימה את ארוחת הדם, הקרציה ניתקת מגופה של חיית המחמד ונושרת לקרקע, שם היא מטילה ביצים ומתה. נקבה אחת יכולה להטיל אלפי ביצים (!) ומציצת הדם נחוצה לה להטלת הביצים.

מהביצה בוקעת קרציה צעירה, דומה בצורתה לקרצייה הבוגרת אך קטנה מאוד. בשלב זה היא נקראת לארווה, אשר גדלה ומתפתחת לשלב הנקרא נימפה, ולבסוף הופכת לקרצייה בוגרת.

שלבי התפתחות הקרציה מתרחשים על הקרקע, בסביבת המחייה של חיית המחמד. כדי לעבור משלב התפתחותי אחד לבא אחריו, הקרציה צריכה לעלות על חיית המחמד ולמצוץ דם.

חשוב לזכור: מחזור החיים של הקרציה מפוצל: רובו מתנהל בסביבת המחייה ורק חלקו הקטן על חיית המחמד. הבנת מחזור החיים של הקרציה חשובה לפתרון הבעיה.

סכנת הקרציות

נגיעות מאסיבית בקרציות עלולה לגרום לאנמיה, בעיקר בגורים צעירים, אולם הסכנה האמיתית הטמונה בקרציות היא גורמי מחלה שונים שהן עלולות להעביר לכלבים ולבני אדם.

אחת מהמחלות הנפוצות בכלבים בישראל נקראת "קדחת קרציות" (ארליכיוזיס – Ehrlichiosis). היא נקראת כך משום שהיא מלווה בדרך כלל בחום גבוה (קדחת) ומועברת על-ידי קרציות.

לבני אדם, עלולה הקרציה להעביר גורם מחלה אחר הנקרא Rickettsia Conorii הגורם למחלת קדחת הכתמים/הבהרות. גם זו מחלה שמאופיינת בחום גבוה והופעת כתמים אדומים על העור ועל-פני כפות הידיים. עם אבחון מוקדם ניתן לטפל במחלה בצורה פשוטה יחסית.

איך להפטר מקרציות?

הקרציות שעל חיית המחמד הן רק כ-5% מאוכלוסייתן בסביבה(!). קרציות רבות אחרות נמצאות באיזור המחיה. לכן, כשמוצאים קרצייה על חיית מחמד צריך להבין שהבעיה נרחבת יותר ממה שנראה לעין.

מצאת קרציות על חיית המחמד שלך? כדאי לעשות שלושה דברים:

  1. הסירו קרציות שכבר נצמדו, כדי למנוע נזק והעברת מחלות.
  2. טפלו בחיית המחמד בחומר חיצוני כמו קולר סרסטו או אמפולות אדוונטיקס שקוטלות את הקרציות ביעילות ובטוחות לחיית המחמד ולבני הבית.
  3. טפלו בו-זמנית גם בסביבה בחומר הדברה מתאים כדי למנוע הדבקה חוזרת מהסביבה. מומלץ להזמין מדביר מקצועי לשם כך. חשוב לטפל בחומר שקוטל את הקרציות הבוגרות יחד עם חומר שקוטל את השלבים הצעירים, וכך לצמצם את התפתחות הדור הצעיר והופעת קרציות בוגרות חדשות תוך זמן קצר.

טיפול נכון נגד קרציות לאורך זמן

טיפול נכון הוא טיפול מונע. שמירה על מספר כללים חשובים תעזור לשלוט בבעיית הקרציות:

לטפל לאורך כל השנה – חשוב לזכור שקרציות ממשיכות להתרבות לאורך כל השנה. טועים לחשוב שהן מופיעות רק בקיץ, אבל בשל שינויי אקלים ומכיוון שחיות מחמד רבות חיות בתוך הבית בתנאים של חום ולחות נוחים במשך כל השנה, הקרציות פעילות לאורך כל השנה. בקיץ, קצב התרבותן מואץ. לכן חשוב מאוד לטפל בחיית המחמד באמצעות קולר סרסטו לכלבים (Seresto™ Dog), קולר סרסטו לחתולים (Seresto™ Cat) או טיפות אדוונטיקס (™Advantix) לאורך כל השנה.

חשוב לטפל באופן רציף ועקבי – לא לחכות עד שרואים קרציות ורק אז לשים שוב את החומר. טיפול מונע יקל מאוד על פתרון הבעיה.

לרכישה, אנא פנו למרפאה הוטרינרית או חנות חיות המחמד הקרובה אליכם.

 

בהצלחה!

ד"ר דפנה אברהם

מנהלת מחלקת בריאות בעלי-חיים

לידור אלמנטס

סגור